Odszkodowania po wypadku komunikacyjnym możecie Państwo domagać się bezpośrednio od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej pojazdu sprawcy zdarzenia drogowego.
Osoba poszkodowana po wypadku komunikacyjnym może dochodzić przede wszystkim zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Celem zadośćuczynienia jest rekompensata strat i cierpień. Będzie chodziło o krzywdę ujmowaną jako cierpienie fizyczne, ból, dolegliwości oraz cierpienia psychiczne. Skutki wypadków komunikacyjnych, przejawiające się poprzez cierpienie psychiczne, stanowią następstwa uszkodzeń ciała bądź rozstroju zdrowia. Związane są często z koniecznością czasowego, bądź stałego wyłączenia się z normalnego życia, często z zeszpeceniem poszkodowanego na skutek obrażeń powypadkowych.
Na wartość kwoty, jaka zostanie przyznana, wpływ m.in. mają:
- wiek poszkodowanego,
- rodzaj i charakter doznanych obrażeń ciała,
- czas leczenia i rehabilitacji,
- wysokość trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
- wpływ wypadku na życie poszkodowanego (prywatne i zawodowe).
Proszę pamiętać, że oprócz samego zadośćuczynienia, poszkodowanemu należy się zwrot kosztów leczenia i zakupu wszelkiego rodzaj niezbędnego sprzętu ortopedycznego, kosztów zakupu leków, utraconych dochodów za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, dojazdu do placówek medycznych, kosztów opieki nad poszkodowanym, a w niektórych przypadkach koszty przygotowania do nowego zawodu.
Bardzo istotnym dla uzyskania adekwatnych kwot zadośćuczynienia jest zgromadzenie odpowiedniego materiału dowodowego – odpowiednich dokumentów, potwierdzających rozmiar doznanej krzywdy i poniesionych w związku z powyższym kosztów.
Należy zgromadzić dokumentację, która potwierdzi zakres doznanych obrażeń ciała i czas leczenia. W tym celu konieczna jest dokumentacja medyczna – przede wszystkim będzie to karta informacyjna ze szpitala, historia choroby, wyniki badań lekarskich, takich jak: USG, TK czy skierowanie poszkodowanego na rehabilitację.
Osoba poszkodowana może zgłosić swoją szkodę po wypadku samodzielnie, zwracając się bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia drogowego. Szkoda może zostać zgłoszona za pośrednictwem poczty tradycyjnej (zgłoszenie roszczeń odszkodowawczych), ale również telefonicznie i mailowo, poprzez tzw. formularz zgłoszenia szkody.
Szkodę warto zgłosić bez zbędnej zwłoki, jednak istotnym jest, by dołączyć dokumentację medyczną, która potwierdzi zakres doznanych obrażeń ciała i potwierdzi poniesione w związku z tym koszty. Z uwagi na praktykę ubezpieczycieli, polegającą na notorycznym zaniżaniu wartości kwot przyznawanych poszkodowanym oraz częstym odmawianiu jakichkolwiek wypłat, rekomendujemy Państwu skorzystanie od początku z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, posiadającego doświadczenie w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych.
Zespół naszej Kancelarii chętnie pomoże Państwu skutecznie dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych.